RYŻ JAŚMINOWY 5kg
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady zwrotu i wymiany
Ryż jaśminowy to długoziarnista odmiana ryżu.
Ziarna są długie i wąskie, jedwabiście gładkie i połyskliwe.
Ugotowany ryż jaśminowy ma śnieżnobiały kolor (z wyjątkiem odmiany brązowej) i aksamitną, gąbczastą konsystencję.
Określenie „jaśminowy” odwołuje się zarówno do jego bieli, jak i niezwykłego aromatu – ma delikatnie słodkawy smak i zapach, który porównuje się do woni liści pandanu, miodu oraz jaśminu.
Poza Tajlandią, która jest jego głównym dostawcą, ryż jaśminowy uprawia się obecnie również w Kambodży, południowym Wietnamie i Laosie.
Choć ceni się go przede wszystkim za wyrafinowany smak, warto wiedzieć, że ryż jaśminowy ma też liczne wartości odżywcze.
Jest lekkostrawny i jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Jest polecany sportowcom, a także osobom na dietach odchudzających.
Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin z grupy B – znajdziemy w nim tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksynę (B6) oraz kwas foliowy (B9).
Kwas foliowy jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży jako substancja, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Polecany jest dla kobiet w ciąży.
Witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu każdego człowieka – oddziałują na serce, mięśnie, skórę, przemianę materii, układ nerwowy i naczyniowy.
Ryż jaśminowy jest też źródłem witaminy E oraz witaminy K. Witaminę E określa się mianem „witaminy młodości” - jako silny przeciwutleniacz chroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
Ponadto m.in. przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, zmniejszając ryzyko tworzenia się zakrzepów, a także wspomaga prawidłową pracę narządu wzroku.
Witamina K z kolei ma m.in. wpływ na krzepnięcie krwi oraz ma znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu. Wykazuje też działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Ryż jaśminowy jest źródłem mikroelementów, takich jak żelazo, cynk, potas, sód, mangan, miedź, fosfor, selen i magnez.
Ich obecność pozytywnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową i pomaga regulować ciśnienie krwi.